Նոյեմբերի 23-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ՀՀ Աժ փոխնախագահ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ:
Շնորհավորելով Վյաչեսլավ Վոլոդինին` Աժ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ նրա ղեկավարության տարիներին հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունները նոր զարգացում կարձանագրեն: Կողմերը կարեւորել են հայ-ռուսական հարաբերությունների դաշնակցային բնույթը, որին նոր որակ է հաղորդել Հայաստանի անդամակցումը Եվրասիական տնտեսական միությանը: Անդրադառնալով հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերություններին` Աժ փոխնախագահը նշել է միջազգային հարթակներում խորհրդարանական պատվիրակությունների համակարգված աշխատանքի անհրաժեշտությունը: Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին:
Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է. «Մենք կարեւորում ենք խաղաղության ու կայունության պահպանումը մեր տարածաշրջանում: Չնայած Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, Ադրբեջանն անտեսում է դրանք, իր ապակառուցողական եւ հակահայկական գործողություններով շարունակում է սրել իրավիճակը շփման գծում: Դա անթույլատրելի է: Բոլորը պետք է հասկանան, որ խնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի եւ ոչինչ չի կարող ստիպել Արցախի ժողովրդին հետ կանգնել անկախ ու ազատ հայրենիքում ապրելու ձգտումից»:
Կողմերը կարեւորել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բացառապես խաղաղ ճանապարհը՝ Մինսկի խմբի ձեւաչափում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն անհրաժեշտ է համարել հավատարիմ մնալ ՀԱՊԿ խորհրդի երեւանյան հռչակագրի սկզբունքներին, որտեղ անթույլատրելի է համարվել իրավիճակի լարման ցանկացած երեւույթ:

23 ноября в Таврическом дворце Санкт-Петербурга вице-спикер  НС, глава делегации НС РА в ПА ОДКБ Э.Шармазанов встретился с председателем Госдумы ФС РФ В.Володиным.
Поздравляя В.Володина, вице-спикер  НС выразил надежду, что в годы его руководства армяно-российские межпарламентские отношения будут еще более развиваться. Стороны подчеркнули союзнический характер армяно-российских отношений, новое качество которым придало членство Армении в ЕАЭС. Обратившись к армяно-российским межпарламентским связям, вице-спикер НС отметил необходимость   слаженной работы парламентских делегаций на международных платформах. В ходе встречи стороны обратились также к региональным проблемам.
Э.Шармазанов, в частности, отметил: “Мы осознаем важность сохранения мира и стабильности в нашем регионе. Несмотря на достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, Азербайджан игнорирует их, своими деструктивными и антиармянскими действиями продолжает накалять обстановку на линии соприкосновения. Это недопустимо. Все должны понять, что мирное урегулирование проблемы не имеет альтернативы и ничто не может заставить народ Арцаха отступить от стремления жить в независимой и свободной родине”.
Стороны подчеркнули исключительно мирный путь урегулирования карабахского конфликта, в формате Минской группы ОБСЕ.
Вице-спикер  НС Э.Шармазанов считает необходимым оставаться верными принципам ереванской декларации Совета ОДКБ, провозглашающей недопустимость любого проявления обострения ситуации.