Նոյեմբերի 23-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ՀՀ Աժ փոխնախագահ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է ՌԴ Պետական Դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի հետ:
Շնորհավորելով Վյաչեսլավ Վոլոդինին` Աժ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ նրա ղեկավարության տարիներին հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունները նոր զարգացում կարձանագրեն: Կողմերը կարեւորել են հայ-ռուսական հարաբերությունների դաշնակցային բնույթը, որին նոր որակ է հաղորդել Հայաստանի անդամակցումը Եվրասիական տնտեսական միությանը: Անդրադառնալով հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերություններին` Աժ փոխնախագահը նշել է միջազգային հարթակներում խորհրդարանական պատվիրակությունների համակարգված աշխատանքի անհրաժեշտությունը: Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին:
Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է. «Մենք կարեւորում ենք խաղաղության ու կայունության պահպանումը մեր տարածաշրջանում: Չնայած Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, Ադրբեջանն անտեսում է դրանք, իր ապակառուցողական եւ հակահայկական գործողություններով շարունակում է սրել իրավիճակը շփման գծում: Դա անթույլատրելի է: Բոլորը պետք է հասկանան, որ խնդրի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի եւ ոչինչ չի կարող ստիպել Արցախի ժողովրդին հետ կանգնել անկախ ու ազատ հայրենիքում ապրելու ձգտումից»:
Կողմերը կարեւորել են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բացառապես խաղաղ ճանապարհը՝ Մինսկի խմբի ձեւաչափում:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն անհրաժեշտ է համարել հավատարիմ մնալ ՀԱՊԿ խորհրդի երեւանյան հռչակագրի սկզբունքներին, որտեղ անթույլատրելի է համարվել իրավիճակի լարման ցանկացած երեւույթ:

On November 23, in Tavricheskiy Palace of Saint Petersburg the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Delegation in the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organisation (CSTO PA) Eduard Sharmazanov met with the Speaker of the RF State Duma Vyacheslav Volodin.
Congratulating Vyacheslav Volodin, the NA Deputy Speaker expressed hope that during the years of his leadership the Armenian-Russian inter-parliamentary relations will record new development. The sides highlighted the allied nature of the Armenian-Russian relations, to which Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union gave a new quality. Touching upon the Armenian-Russian relations, the NA Deputy Speaker noted the necessity of the coordianted work of the parliamentary delegations in the international platforms. During the meeting the sides also touched upon the regional problems.
Eduard Sharmazanov particularly noted: “We highlight the preservation of peace and stability in our region. Despite the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg, Azerbaijan ignores them, and continues escalating the situation in the line of contact with its destructive and anti-Armenian actions. Everybody should understand that the peaceful settlement of the problem has no alternative, and nothing can force the Artsakh people to retreat from the aspiration of living in independent and free Motherland.”
Both sides emphasized exclusively the peaceful means of the Karabakh conflict settlement.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov considered necessary to adhere to the principles of the CSTO Council Yerevan Declaration, where any phenomenon of escalation of the situation had been inadmissible.